Rozhodli jste se pořídit si křečka jako nového člena rodiny, ale nevíte si rady s výběrem správné klece? Co by měl takový křeččí příbytek obsahovat, aby byl váš malý kamarád spokojený? Na to se podíváme v následujícím článku.

Základní parametry

Nejprve si položme otázku, jaké rozměry jsou pro křečka vyhovující. Obecně by se délka základny měla pohybovat kolem 60 cm, může být i poloviční za předpokladu, že klec má více pater. Za vyhovující šířku se považuje 30 cm. Důležité je znát hodnotu mezery mezi dráty klece, pro zlatého křečka by měl být rozestup menší než 1 cm, u křečíků je ideální rozmezí 6-8 mm.

Materiál

Ubikace by měla být vyrobena buď z plastu, nebo kovu. Možností je i skleněné akvárium či plastový box, tuto možnost volte v případě, že si pořizujete křečíka-jeho tlapky nejsou uzpůsobeny pro šplhání, jako je tomu u křečků. Pozor dávejte na to, že horní část musí být zakrytá, ale zároveň tudy musí dobře proudit vzduch, proto si dobře prohlédněte, jak je řešena vrchní část zejména u plastových boxů. Plastové části jistě neuniknou hlodavým zubům, časem bude třeba obnovit přinejmenším některé součásti klece. Je tedy dobré  při výběru složitějších setů zjistit, zda je možno dokoupit jednotlivé komponenty samostatně.

Jaké vybavení?

K základnímu vybavení patří napáječka, případně miska na vodu, která ale není z hlediska hygieny dlouhodobě vhodná, v napáječce vydrží voda déle čerstvá (ale samozřejmě je nutno pravidelně měnit i vodu v napáječce). Na dno se hodí podestýlka z dřevěných pilin a materiál na stavbu hnízda.

Křeček je tvor hravý, proto musí jeho klec obsahovat co nejvíce herních prvků, které ho zabaví. Prakticky nezbytné je běhací kolečko. Udržuje nejen křečkovu fyzičku, ale také jeho mentální schopnosti. Pro křečka syrského vybírejte kolo s průměrem 20-30 cm, pro křečíka je vyhovující průměr okolo 20 cm. Jak zjistíte, dnes je často běhací kolo součást vybavení mnoha typů klecí. Pokud je klec členitá, křeček vám poděkuje. Pokud jsou patra drátěná, je dobré přikrýt je kartonem či překližkou. Skvělými prvky jsou také tunely a žebříky, na nichž se křeček vydovádí. Chybět nemůže ani úkryt-zde nejlépe dřevěný domeček, o který si křeček může brousit zuby.

Pojďme si tedy shrnout, co by v kleci mělo být:

  • napáječka/miska na vodu
  • běhací kolo
  • domeček
  • další herní prvky-tunely, žebříky


Cena

Jelikož křeček patří ke tvorům nenáročným na prostor, cenu určuje spíše doplňující vybavení, které se dnes stává běžnou součástí, neboť výrobci si navzájem konkurují. Pohybujeme se mezi 500-2000 Kč, běžná částka je kolem 1000 Kč, za tuto sumu lze zakoupit kompletně vybavenou klec.

 

A co na trhu najdete?

Ubikací pro křečky se dnes vyrábí mnoho typů, zorientovat se v nabídce nemusí být zejména pro začínajícího chovatele vůbec jednoduché. Klec sice vypadá na pohled atraktivně, ale je pro křečka opravdu vhodná? Níže si to ještě jednou shrneme.

Na co se při výběru klece dívat

-materiál

– členitost

– herní prvky

– u boxů řešení vrchní části (velikost větracích otvorů)

Nyní si pojďme ukázat jednotlivé typy a představit si jejich výhody a nevýhody.

 

Plastový box

Jak již bylo několikrát zmíněno, berte v potaz, jak vypadá zajištění dostatečné cirkulace vzduchu. Pokud si chcete dodat vybavení podle svého gusta, můžete pořídit nevybavený box.

Box Small Animal Tomáš

Příklad nevybaveného plastového boxu, rozměry jsou téměř ideální. Pořizovací cena nebývá vyšší než u drátěných klecí.

Existují samozřejmě i boxy vybavené, nejčastěji obsahují běhací kola a plastové tunely.

Plastová klec SAVIC Spelos

Zástupce kompletně vybavených boxů, určených ideálně pro křečíky. Velkou výhodou je umístění napáječky, se kterou lze snadno manipulovat. Vnitřní vybavení zajistí obyvatelům dostatek zábavy a údržba je velice snadná.


Drátěná klec

Je poměrně klasikou, asi nejčastější volbou chovatelů křečků. Dobře větrá, nabízí mnoho variant, ze kterých lze vybírat, můžete sehnat i velmi designový kousek krásně doplňující interiér. Pokud se rozhodnete pro drátěnou klec, téměř nemůžete šlápnout vedle.

Klec Small Animals Libor

Tato klec by se dala označit jako zlatá střední cesta mezi jednotlivými typy ubikací. Dno tvoří plastová, snadno odnímatelná vanička, bezproblémová na údržbu. Rozměry se přibližují ideálu, součástí klece je běhací kolo. Chybí zde členění do pater, ovšem herní prvek v podobě dlouhého tunelu je vítaným zpestřením prostoru. Cenově se řadí k levnějším produktům, což nijak nemá vliv na kvalitu provedení.

Klec Small Animals L Tom I chromová

Tato klec má naprosto vyhovujícími rozměry, navíc obsahuje patro se žebříkem, tedy velmi vhodný herní prvek. Velkou výhodou je i plastová vana, která zajišťuje, že podestýlka bude jen minimálně vypadávat ven. Součástí jaké také domeček. Celkově jde o prostornou klec, která nabídne vašemu křečkovi dostatek prostoru pro zábavu i odpočinek. Klec můžete vybavit dalším vhodným příslušenstvím a především pak předměty k okusu.

 

NEO Nigha

Opravdu designový kousek, který skvěle zapadne i do moderního interiéru. Specialitou tohoto výrobku jsou nohy k vyvýšení klece. To ale může představovat lehkou nevýhodu v náročnosti na prostor. Klec je plně vybavená, rozměry jsou naprosto vyhovující, rozteč mezi dráty je ovšem dostatečně malá, aby křeček neměl šanci utéct. Pořizovací cena je mírně vyšší. Jde tedy spíše o vizuální dojem, výbava je srovnatelná s jinými typy klecí.

Klec Small Animals CH2

Pokud chcete svého křečka opravdu potěšit, je tato klec trefou do černého. Splňuje všechny požadavky a obsahuje mnoho herních prvků. Samozřejmostí je běhací kolo, nechybí tunely, součástí je i domeček. Zároveň je klec členěná do pater, což zajistí křečkovi zábavu na dlouhou dobu. Potěšující je i fakt, že její cena je velmi příjemná, ve srovnání s podobnými typy od jiných výrobců. Jedinou nevýhodou je náročnější údržba-s tím počítejte vždy, když se pro členitou klec rozhodnete. Tuto klec lze jedině doporučit.

 

Shrnutí

Ubikace pro křečky a křečíky můžeme rozdělit do dvou základních typů-plastové boxy a drátěné klece. Boxy můžeme dostat jak plně vybavené, tak naprosto jednoduché bez vybavení, ty si můžeme uzpůsobit dle svého. Pozor musíme dát na dobrou cirkulaci vzduchu. Pro křečíky je plastový box, případně terárium vhodnější než drátěná klec. Těch existuje nepřeberné množství, ideální je taková, která má základnu ve formě plastové vaničky, protože právě tento typ je nejjednodušší na manipulaci při výměně podestýlky. Dále je vhodné, pokud klec obsahuje patro, případně tunel, čím více podnětné prostředí pro křečka, tím lépe. Ovšem zde znovu musíme brát v úvahu, že čím větší členitost, tím složitější manipulace. Existují i velmi nápadité modely klecí, které navíc krásně doplní interiér, jsou tak nejen příbytkem, ale i vkusným bytovým doplňkem.

Ubikace by měla být převážně z kovu a plastu, vhodný je dřevěný domeček. Plastové součásti ale nevydrží věčně, zcela jistě je křeček prozkoumá svými hlodavými zuby. Proto musíme počítat s tím, že některé části bude třeba časem vyměnit.

Na úplný závěr nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru a spokojenost vašeho malého kamaráda je zaručena!

Pokud máte tip nebo vlastní zkušenost s klecí pro křečka, podělte se o to prosím v diskusi níže.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments