Křeček syrský, známý také jako křeček zlatý patří mezi nejoblíbenější malé hlodavce, které doma chováme. Popularitu si vysloužil především svým atraktivním vzhledem, zábavným chováním, snadným ochočením a jednoduchostí péče. Křeček syrský se proto dá doporučit i začátečníkům, kteří zatím doma žádné zvířátko neměli nebo dětem, které si tak mohou osvojit základy péče o domácího mazlíčka.

Historie a původ křečka syrského (zlatého)

Tento druh křečka pochází z oblasti pouští severní Sýrie a jižního Turecka a první zmínky o něm jsou již z roku 1797, kdy se o něm píší bratři Russelové, kteří si jej však spletli s evropským křečkem polním. Na své “objevení” si tak museli počkat až do roku 1839, kdy je popsal přírodovědec Waterhouse (1810-1888). Jejich odchyt a následné rozmnožení pro chov v zajetí se přisuzuje zoologovi profesoru Israeli Aharonimu (1882-1946). Po úspěšném rozmnožování v zajetí, které započalo v roce 1930 byli křečci syrští často používání jako laboratorní zvířata v medicínském výzkumu. V současné době jsou křečci syrští nejčastěji chování jako domácí mazlíčci a jejich obliba stále roste.

Přirozenou barvou syrských křečků je zlatohnědá se světlejším zbarvením břicha. Důsledkem křížení však vznikla celá řada různých barev, vzorů a délek srsti. 

Péče o křečka syrského je velice snadná. V chovatelských potřebách nebo zverimexech seženete již namíchanou potravu speciálně pro tyto křečky. Klec, ve které  budete mít křečka doma nezabere příliš místa a jednoduše ji vybavíte vším potřebným. 

Je potřeba myslet na to, že zuby křečkům neustále dorůstají a musejí tak mít v kleci předměty na jejich broušení, například větvičky na ohryz.

Charakteristika křečka syrského a jeho chování

Křeček syrský, stejně jako ostatní křečci, je ve své přirozenosti aktivní převážně v noci, kdy se také vydává za potravou a většinu dne prospí. V noci nejsou křečci moc hluční, přesto však není vhodné mít klec v ložnici blízko postele, mohou vás budit. Křečkovi můžete rytmus upravit, aby byl více aktivní přes den a přizpůsobil se tak vám. Docílíte toho tak, že budete křečkovi podávat hlavní krmení nikoliv večer, ale přes den. 

Syrské křečky často předchází pověst zvířete, které vás pokouše, jen co ho vezmete do ruky. Často je to ovšem o nesprávném zacházení s křečkem, jeho uchopení v nesprávný moment nebo špatným způsobem. Pokud si křečka správně ochočíte, stane se z něj mírumilovný mazlíček, u kterého se pokousání nemusíte bát. Nejlepší cesta k srdci křečka vede jako u ostatních zvířat přes žaludek a vlídné zacházení. Jeho důvěru si bezpochyby získáte drobnými pamlsky, které mu budete podávat přímo z vaší ruky. 

Křeček syrský je ve volné přírodě jedním z největších samotářů a společnost ostatních křečků nevyhledává. Jedná se o teritoriální zvíře, které si své území nekompromisně brání. Výjimkou je páření nebo péče o mláďata, ovšem i to pouze po nezbytně nutnou dobu. Jakmile jsou mláďata dostatečně stará, což je zhruba ve třech týdnech, od matky se oddělují.

Mladí křečci se jako sourozenci do určité doby tolerují, s jejich dospíváním je ale celkem pravděpodobné, že se bude zvyšovat i jejich agresivita a může docházet ke krvavým konfliktům. Pokud nemá zvíře možnost úniku ze souboje, mohou skončit tyto konflikty smrtí křečka.

Domestikací a ochočením je možné, že některé druhy křečků spolu dokážou vyjít i na menším prostoru (obzvláště křečci z jednoho vrhu), obecně se to ale nedoporučuje a bezpečnější pro křečka je rozhodně samostatný domov. 

 

Co je potřeba pro chov křečka syrského (zlatého)

Pro chov křečka syrského (zlatého) je ideální klec o rozměru alespoň 30 x 40 cm s výškou minimálně 30 cm. Čím větší a rozmanitější prostor bude křeček mít, tím lépe. Pro křečka jsou na trhu dostupné většinou drátěné klece s plastovou základnou, které se snadno udržují. Klece jsou vhodnější s vodorovnými dráty, po kterých může křeček šplhat. 

Křečka můžete chovat také ve skleněném akváriu, které lépe chrání před průvanem, ale zase v něm hůře cirkuluje vzduch. Pozor u terárií také musíme dát na to, aby křeček nevyskočil. Výška by tak měla být alespoň 50 cm. 

Správná podestýlka absorbuje moč a eliminuje nežádoucí pachy. Jako podestýlka pro křečka syrského jsou vhodné hobliny, které jsou ve zverimexem běžně dostupné. Podestýlku je potřeba vyměnit každý týden.

Další výbava pro křečka syrského: domeček a jiné úkryty, kolečko na běhání, různé tunely, mosty a prolézačky, větvičky na ohryz.  

Potrava a voda

Potravou pro křečka syrského je směs zrní, semen a ořechů (běžně dostupné v chovatelských potřebách), doplněná o zeleninu, ovoce a šťavnatou potravu. Protože je křeček zlatý všežravec, doplňuje se mu jídelníček o živočišné bílkoviny (maso, tvaroh, bílek, mouční červy). 

Důležité je zajistit křečkovi neustálý přístup k pitné vodě, ideální jsou zásobníky na vodu – napáječky a pítka, ve kterých se musí voda pravidelně vyměňovat.

Časté zdravotní problémy

Křeček syrský (zlatý) je obecně odolné zvíře, pokud ale máte podezření na jakékoliv zdravotní problémy, neprodleně navštivte vašeho veterináře. 

Mezi časté zdravotní problémy patří:

Infekce trávicí soustavy – obvykle spojená se stresem a množením bakterií. Dá se poznat podle mokrého ocásku a prostoru okolo řitního otvoru. Mezi příznaky patří průjem, nechutenství a celková letargie křečka. 

Roztoči a paraziti – pokud se křeček ve zvýšení míře drbe a je neklidný, případně ztrácí na některých místech chlupy, zkontrolujte mu srst, zda v ní nemá parazity.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments